Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (599)
- (3)
- (4)
- (2)
- (616)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (726)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
BD BV480 Mouse Anti-Human CD25
CD25 is expressed on regulatory T cells, activated lymphocytes (T and B), and monocytes. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD25 expression on T and B lymphocytes is upregulated by antigenic or mitogenic stimulation.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD25 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human; Tested in Development: Rhesus, Cynomolgus, Baboon |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
Novus Biologicals™ Stomach Slides (Adult Adenocarcinoma, MSS)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
Novus Biologicals™ Colon Slides (Adult Adenocarcinoma, MSH)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
R&D Systems™ Mouse IL-5 ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Includes | Mouse IL-5 Microplate, Biotinylated Detection Antibody, Streptavidin conjugated to Alkaline Phosphatase, Dilution Buffers, Wash Buffer Concentrate, BCIP/NBT Chromogen, Mouse IL-5 Positive Control |
|---|---|
| Antigen | IL-2 |
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Product Type | Mouse IL-5 ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole cells |
| For Use With (Application) | Quantitative determination of the frequency of cells releasing mouse IL-5 |
| Cross Reactivity | Mouse |
Novus Biologicals™ Colon Slides (Adult Adenocarcinoma, MSS)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-4; Flex Set, Bead A5
Immunoassay capable of measuring human interleukin-4 (IL-4) in serum, plasma, and cell culture supernatant samples
R&D Systems™ Mouse IgG B Cell ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
R&D Systems™ Human IL-31 ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
R&D Systems™ Human IL-13 ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
R&D Systems™ Feline IL-2 ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
R&D Systems™ Human Mesenchymal Stem Cell Marker Antibody Panel
For the verification of mesenchymal stem/stromal cell identity by flow cytometry
BD BV480 Mouse Anti-Human CD127
CD127 is expressed on thymocytes, T- and B-cell progenitors, mature T cells, and some lymphoid and myeloid cells. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD127 is down-regulated following T cell activation. Studies indicate that the IL-7 Receptor plays an important role in the proliferation and differentiation of mature T cells.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD127 |
| Gene ID (Entrez) | 3575 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
Novus Biologicals™ Rectum Slides (Adult Adenocarcinoma, MSS)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
R&D Systems™ Rat IFN-gamma ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates